23 Haziran 2017 Cuma

Ofis Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hazır ofis ya da sanal ofis seçerken nelere dikkat edilmeli

04 Ekim 2013 Cuma 23:44
Ofis Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Yeni bir girişimciyseniz ve ofis ihtiyacınız varsa hazır ofisleri ya da sanal ofisleri tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Paranızı reklama, tanıtıma ve ürününüzü iyileştirmeye harcamak, işinizin daha iyi bir noktaya gelmesi açısından çok önemli.

İnternette karşılaştığımız Google ofisleri gibi milyar dolarlık şirketlerin fotoğraflarına kapılmamak lazım. Bir girişimci tabi ki büyük düşünecek ancak işe küçük başlayacak. Ofisiniz ihtiyacınıza cevap versin yeter. İlk başlarda kullanmadığınız alanların kirasını ödeyerek kendinize ek külfet getirmeyin. 

Peki hazır ofis ya da sanal ofis seçerken nelere dikkat edeceksiniz?

Konumu nasıl?

Tuttuğunuz hazır ofisin adresinin bilinen bir yerlerde olması şüphesiz markanız ve sizin adınıza bir avantajdır. Bilinen bir binada, caddede, semtte olmak firmanızın adına bir avantaj olacak. Bilinen bir yerlerde olmalı diye sakın evinizden uzakta, trafikte çok vakit kaybedeceğiniz bir yerde de ofis tutmayın. En önemli sermayemizin vaktimiz olduğunu düşünürsek, en iyi ofis evime en yakın ofistir diyebiliriz.

Ücret ve esnek ödeme seçenekleri nasıl?

Girişimcisiniz ve yarın ne olacağını pek kestiremezsiniz. Büyüyebilirsiniz veya batabilirsiniz. Bundan dolayı 12 ay, 24 ay  gibi sizi bağlayan kontratlardan kaçınmalısınız. 

Bazı servisli ofis firmaları 1 ay önceden haber vermek şartıyla kontratınızı sonlandırabiliyor, bazıları ise 12 boyunca ödeme talep edebiliyor. Bir başka nokta ise fiyatlara neler dahil, neler dahil değil diye detaylı incelemenizde yarar var. 

Beklenmedik süprizler hesaplarınızı bozabilir. Hazır ofis veya sanal ofis tutacağınız firmadan bu konuda detaylı bilgi isteyin. Ayrılık şartlarını önceden konuşun.

Telefon cevaplama, sekreter hizmeti var mı?

İyi bir santral ve iyi sekreterler sizi olduğunuzdan 10 kat daha güçlü gösterebilir. 

Santral teknolojisinin neler yapabildiğini artık hepimiz biliyoruz. Örneğin şöyle bir anons çok daha yakışıklı olabilir.: "Ekonomi34'e hoş geldiniz, dahili numarayı bliyorsanız lütfen tuşlayınız. For English press nine. Operatör için bekleyiniz."

Çok personeliniz olmasa bile dahili numara konusu biraz hava katacak. Bekleyen müşteriyi sekreterler firmanızın ismi ile karşılar ve sizin cebinize telefonu aktarır. Unutmayın, iyi bir ilk izlenim için ikinci şansınız yok.

Ortak alanlar neler?

Tutacağınız hazır ofis veya sanal ofis firmasında ortak alanlar, bahçe, lobi gibi alanlar olması sizi çok farklı kişilerle tanıştırabilir. Ne zaman iyi bir müşteri bulacağınız veya yatırımcı bulacağınız hiç belli olmaz. Mümkün olduğunca bu alanlarda vakit geçirip insanlarla tanışmanız her zaman faydanızadır.

Toplantı odaları var mı?

Genelde hazır ofislerde müstakil ofis alanlarını küçük olur. Müşterilerinizi toplantı odalarında ağırlamanız firmanıza değer katacaktır. Toplantı odalarını gezin, ekipmanları deneyin fiyatları karşılaştırırken nelerin dahil olduğunu sorun. 

 Müşterinizi kendi toplantı odanıza çağırın, sunumunuzu yapın ve o işi alın. Bir toplantı odasında olmazsa olmazlar; projeksiyon cihazı, beyaz tahta, telekonferansa uygun alt yapı ve kablosuz internet.

Büyümeye uygun mu?

Bugün belki 1 kişi ile başladığınız şirketinizde aylar sonra daha fazla kişi olacak. Böyle durumlarda hazır ofis firmanız ve kontratınız büyümeye uygun mu? Müsait odaları var mı? Fiyatları büyük odalarda da makul mü? Bu soruları sıkı bir şekilde değerlendirmeniz yararınıza olacak.


Kaynak:ekonomi34

    Yorumlar

Girişimci olarak devletten daha çok hangi konuda destek beklersiniz?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV