23 Haziran 2017 Cuma

İş yeri kurmak için neler yapılmalı

İş yeri kurabilmek için ne yapılmalı ve hangi işleri yapabilirim diyorsan

02 Temmuz 2013 Salı 21:23
İş yeri kurmak için neler yapılmalı

 

Türkiye’de herkesin hayalidir kendi işini kurmak. Ancak bir limitet şirketini kurmak ve mal hariç dükkanı açar hale getirmek için en az 12 bin 320 lirayı gözden çıkarması gerekiyor. Tüm bu işler de en az 7 günde tamamlanıyor.

Çalışan ya da iş hayatına atılmak isteyen herkesin rüyası kendi işini kurmaktır. Ancak Türkiye’de gerek bürokratik işlemler gerek harcamalar nedeniyle girişimcilik, esnaflık zor zanaat. Bismillah deyip iş kurmak  isteyenin hem sabrının hem cebinin geniş olması gerekiyor. Örneğin limited şirket için kurulum sözleşmesi, muhasebeciye verilecek vekaletname, imza beyannamesi, defterlerin onayı gibi sadece notere ödenmesi gereken tutar 1407 lira.

Tescile 750 lira

Ticaret ve sanayi odasına tescil için ödenecek tutar 750 lira. Bunları ödeyince işi açarım diye düşünmeyin. Çünkü yapılacak iş çok. Örneğin, alacağınız yazarkasa 450 lira. Sermayenizin 4′te birini bankada bloke etmek zorundasınız. Örneğin 50 bin lira sermayeli bir şirket için 12 bin 500 lirayı bankaya yatıracaksınız. Sermayenizin 10 binde birine denk gelen tutarı Halk Bankası’na yatırmanız da gerekiyor.

Muhasebeci şart

Tüm bunları takip ederken de muhasebeciyle birlikte yapmalısınız ki, bu da ilk etapta 400 lira demek. Noterde işlemlerinizi yaptırmanız için muhtarlıktan alacağınız resimli ikametgah ve nüfus sureti için cebinizden 30 lira çıkacak. Faturaların üzerine kullanacağız ya da işlerinizi takibi için bankadan IBAN numarası için hesap açmanız lazım. Bunun için de banka ‘müşteri masrafı’ adı altında yaklaşık 70 liranıza el koyuyor. Dükkanın elektrik ve su açma masrafları da yaklaşık 650 lira tutuyor. Tüm bu masraflar toplandığında cebinizden çıkacak toplam tutar 3 bin 819 lira. Bu işlemler için de zaman lazım. Bu da en az 7 gün.

Kira, bilgisayar masraf değil mi?

İşini kurmak isteyenlerin satacağı malı rafa koymadan önce yapması gereken masraflar da var. Örneğin dükkan kendinizin değilse mal sahibine 1 kira ve en az 2 depozito ödemesi lazım. Ayrıca dükkan için emlakçıya da bir kira bedeli ödemeli. Yani ortalama 4 kira. Kiranın 500 lira olduğu düşünüldüğünde 2 bin liralık bir masraf demek. Ayrıcı, boya, raf, ofis mobilyası, kırtasiye, bilgisayar, muhasebe programı, tabela, kartvizit, fatura, irsaliye ve kilit değişimi için de en az 8 bin 500 lira ödenecek. (Hamit Varol/Bugün)

İşte kendi işinizi kurmak için seçenekler; 

 
Sigorta acentesi açmak mı istiyorsunuz?
 
Bayilik veren pizza markaları ve franchise şartları 

Red Scooby’s bayilik vererek büyümeye devam ediyor 


Chipstix  Çubukta Patates bayilik veriyor


Araba kiralama işi kurmak 


Domino’s Pizza  franchise veriyor


Cesa Çiğ Köfte bayiliği 10 bin TL 


Çiğ köfte  bayiliği  / franchise veren diğer firmalar 


Su bayiliği veren firmalar 


İddaa bayiliği  için ‘seyyar bayilik’ projesi

Gül yağı – konkret üretimi ve ihracatı 


‘Atom tost’ zinciri krizde yeni yatırım alanı oldu 


Turkcell Alt  Bayilik 


İnşaat malzemeleri sektöründe bayilik fırsatı 

Ünal Teknoloji’den girişimcilere bayilik fırsatı 

Mado Franchising (bayilik) veriyor 


Alarm ve güvenlik sistemlerinde bayilik fırsatı

Su bayiliği veren firmalar 

Kültür mantarı üretimi ve pazarlaması 

Leman Kültür bayilik veriyor 


Başka neler var?

*   Türkiye’de 30 milyon internet kullanıcısı  olduğunu unutmayalım.

Blog yazarak para kazanmak 


Dropshipping ile internetten para kazanmak
 
İnternette sermayesiz ticaret fırsatı 

Çeviri yapmak

Web site tasarımıKendi işinizi kurarken nelere dikkat etmelisiniz?


Seçmiş olduğunuz sektörün durumu nedir? Rakipleriniz kimlerdir? Rakiplerinizin fiyat ve hizmet bilgilerini, işletme sermayesi nedir? Bu konudaki bilgileri öğrenebilmek için bu firmaların piyasadaki imajları, müşteri algısı vb. konuları araştırarak  işe başlamanız faydalı olur.

Kurmayı düşündüğünüz iş ile ilgili bir iş planı oluşturmanız da daha sağlıklı ilerlemenizi sağlar. İş planınızı oluştururken birçok tahminde bulunmanız gerekebilir. Gerekli olan verilerin tamamına ve sağlıklı verilere ulaşabilmek her zaman mümkün olmayabilir. Fakat gerçeğe en yakın tahminlemeyi yaparsanız iş planınızda o kadar başarılı olacaktır.


Kaynak:memurpersoneleleman.com

    Yorumlar

Girişimci olarak devletten daha çok hangi konuda destek beklersiniz?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV