23 Haziran 2017 Cuma

Yumurta Üretim Çiftliği Kurmak

Yılda ortalama 15 milyar yumurta ve 5 milyar TL’ye cirosu var

25 Temmuz 2013 Perşembe 21:59
Yumurta Üretim Çiftliği Kurmak


Yumurta Tavukçuluğunda piliçlerin yumurtlama dönemini geçirecekleri kümes sistemleri 3 şekilde olabilir:


1- Yer sistemli (altlıklı)
2- Izgara sistemli (1/3 ü veya 2/3 ü)
3- Kafes sistemli


Ticari tavukçulukta kafes sistemi kümesler çok yaygınlaşmıştır. Bu sistemde her tavuk için 400 cm2’ ye 1 tavuk hesap edilir. Kafes önünde 10 cm yem ve su içme mesafesi bırakılmalıdır.


Kafes sisteminde tavuklar kontrol edilebilir, yem kaybı azdır, altlığa ihtiyaç yoktur, yere yumurtlama problemi olmaz. Kümes birim alanda daha fazla hayvan alır. Fazla dolaşıp enerji kaybetmedikleri için yemden yararlanma biraz daha yüksektir. Yumurtalar temiz olur, kırık ve çatlak oranı daha azdır. Yer sisteminde yumurta yeme alışkanlığı başladığında hızlı bir şekilde artarken, kafes sisteminde daha azdır. Ölü oranı daha
düşüktür. Gübrenin alta seçmesi ve tavukların birbirleriyle temasının az olması nedeniyle hastalık kontrolü daha kolaydır. Kannibalizm daha düşük düzeydedir. Tavuklar gurk olmaz, fazla işgücü gerekmez, tavuk bakımı kolaydır. Bu tip kümesler, yumurta üretimi yapan çiftlikler için idealdir.

Yumurta tavuğu haline gelen kanatlı hayvanlar kafes sistemi kümes tipinde,kafesler içinde durur ve serbest gezinmelerine izin verilmez.

Kümeslerde havalandırma,aydınlatma, nem ve sıcaklığa dikkat edilmelidir.
Aydınlatma süresi ve yoğunluğunun; tavuklarda yumurta verimi, yumurta ağırlığı,cinsi olgunluk yaşı, canlı ağırlık artışı, embriyo gelişimini etkileyen bir faktördür. Uygun aydınlatma yumurta verimini yükseltir. Yumurtlama döneminde m2’ye 3 wattlık ışık yoğunluğu düşünülür. Günlük ışık miktarı 12-13 saatten yumurtlama döneminde haftada yarım saat arttırılarak 15-16 saate çıkarılır ve bu şekilde aydınlatma süresi devam eder.Kümeslerde ışıklandırma güneş ışığı ve elektrikle yapılır. Ampuller yerden iki metre yukarıda ve üzeri reflektörlü olmalıdır. Aydınlanmayı sağlamak için 4’er m. aralıkla 40’ar wattlık ampuller kullanılır.


Yumurtacı tavukların en az yem tüketimiyle en fazla verim verdikleri sıcaklık aralığı 15-24 °C’dir. Sıcaklık düşerse hayvan ısınmak için daha çok yem yer, fakat yumurta verimi düşer. Sıcaklık yükselirse, iştahsızlık artar, yemi az yer, yumurta verimi düşer, yumurtalar ince kabuklu ve küçük olur.


Kümes sıcaklığı 18 °C iken nem oranı % 60 olur. Kümeste ısı yükselince nem oranı da yükselir. Kümese girince burnumuza kötü bir koku geliyorsa, kümeste karbondioksit ve amonyak gazları birikmiş, ısı ve nem artmış demektir. Bu durumda kümesin mutlaka havalandırılması gerekir. Kümeslerde havalandırma, havalandırma bacaları ve otomatik ya
da yarı otomatik fanlarla yapılmalıdır. Kümeslerde 1 kg canlı ağırlık için saatte 5-6 m3 temiz havaya ihtiyaç vardır.

Kaynak:kolaytarım.com

    Yorumlar

Girişimci olarak devletten daha çok hangi konuda destek beklersiniz?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV